ساعت: ۱۶:۲۶ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۰۸/۲۳ شناسه خبر: 6173
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس خبر داد

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر کشت محصولی در منطقه‌ای از منظر پایداری منابع به صرفه نیست دولت نبایستی حمایت‌هایش را در جهت تقویت چنین محصولاتی به‌کار گیرد.

به گزارش وارک نیوز، احمدعلی کیخا پیش از ظهر امروز در حاشیه شورای اشتغال لرستان و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بخش کشاورزی از جمله بخش‌های مهم اقتصادی کشور محسوب می‌شود، ضمن اینکه در تولید و اشتغال نیز سهم بسزایی دارد.

وی خاطرنشان کرد: متناسب با این سهم اما در بودجه کلان کشور توجه کافی به بخش کشاورزی نمی‌شود و اگر همانند حمایت‌های صورت گرفته از صنعت، محصولات کشاورزی همچون زعفران، پسته، انجیر و زرشک که برتری نسبی نیز داشته حمایت می‌شدند بدون شک اکنون از جایگاه بهتری برخوردار بودیم.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع‌طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نتوانسته‌ایم کار تولید در روستاها را اقتصادی کنیم، گفت: چرا که اگر این اتفاق می‌افتاد قطعاً ماندگاری در روستاها را بیشتر شاهد بودیم.

کیخا بیان داشت: به دلیل اینکه در روستاها توسعه کشاورزی و افزایش درآمد روستائیان به‌طور صحیح تحقق پیدا نکرده است لذا مهاجرت به شهر صورت می‌گیرد.

وی از تلاش‌ها برای افزایش بودجه سال آینده بخش کشاورزی و محیط‌زیست خبر داد و افزود: ضمن اینکه بودجه محدود درون بخش نیز بایستی به درستی توزیع شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع‌طبیعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خارج از اعتبارات بودجه‌ای طی سال‌های گذشته حدود ۱۲ میلیارد دلار در بخش آب و خاک کشور هزینه شده که این میزان در طول تاریخ کشور بی‌سابقه است.

کیخا در ارتباط با مسائل آبی لرستان نیز بیان داشت: لرستان از جمله استان‌های پرآب است و منشاء تولید بخش قابل توجهی از آب شیرین کشور نیز به حساب می‌آید.

وی ادامه داد: بسیاری از استان‌ها در بخش‌ آب شرب مشکل دارند و این به دلیل رویکردهای مدیریت منابع آب کشور است چرا که به صورت بخشی‌نگری و نه جامع به آن نگاه شده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع‌طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پایبندی به اصول علمی در مدیریت منابع آب وجود ندارد، افزود: طبیعت، کشاورزی و منابع‌ آب و خاک لرستان از جمله ظرفیت‌های توسعه‌ای بوده و می‌بایست مردم استان از وضعیت اشتغال بهتری برخوردار باشند، اما به این مفهوم نیست که همه اشتغال را در مزارع و عرصه‌های طبیعی ببینیم بلکه در حوزه‌های فرآوری، بسته‌بندی و صنایع پس از تولید می‌توان فرصت‌های شغلی خوبی را ایجاد کرد.

کیخا در خصوص کشت برنج در برخی استان‌ها اظهار داشت: الگوی کشت برنج را سیستم بازار دیکته می‌کند، کشاورزان با توجه به هزینه‌های تولید و قیمت فروش محصولات تصمیم به کشت می‌کنند، بنابراین اگر قیمت‌ها در بازار منعکس‌کننده نیاز واقعی باشد کشاورزان را به سمت کاشت درست هدایت می‌نماید.

وی بر لزوم حمایت‌های جهت‌دار و هدفمند دولت از برخی محصولات کشاورزی تاکید و بیان کرد: به طور مثال اگر کشت برنج در منطقه‌ای از منظر پایداری منابع به صرفه نیست دولت نبایستی حمایت‌هایش را در جهت تقویت چنین محصولاتی به‌کار گیرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع‌طبیعی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با توجه به تغییرات اقلیمی کشور، کاشت برخی محصولات در برخی مناطق امکان‌پذیر شده است، بازار محصولات کشاورزی رقابتی بوده و دولت نمی‌تواند در آن دخالت کرده و روند فروش را به‌هم بریزد.

انتهای پیام/۸۵۰۱۸

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به وارک نیوز است کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز است.