ساعت: ۱۳:۵۴ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۰۸/۶ شناسه خبر: 5936
رئیس سازمان محیط‌زیست:

ایران اولین قربانی جهانی در مقابل تغییر اقلیم است/ مسائل آبی را امنیتی نکنیم

به گزارش وارک نیوز، عیسی کلانتری صبح امروز در جلسه شورای اداری استان لرستان بیان کرد: واقعیت این است که مردمان امروز کره زمین امانت‌داران خوبی نیستند و مصرف بیش از حد موجب شده امانت نسل‌های بعد نابود شود.

وی افزود: اثرات تخریبی تغییر اقلیم بیشترین تأثیر در دنیا را بر روی ایران گذاشته است و در کنار آن توسعه نامتوازن تأثیرات بدی به همراه داشته است.

رئیس سازمان محیط‌زیست عنوان کرد: چند دهه قبل ورود تکنولوژی و عدم داشتن فرهنگ استفاده از تکنولوژی ما را به کشورهای تخریب کننده محیط‌زیست تبدیل کرد.

وی در ارتباط با عدم همکاری محیط‌زیست لرستان با تشکل‌های زیست‌محیطی عنوان کرد: متأسفم که مدیرکل محیط‌زیست لرستان با تشکل‌های زیست‌محیطی در این استان جلسه نداشته است و آقای فتحی باید در این زمینه تجدیدنظر کرده و از همین فردا صبح با تشکل‌ها جلسه بگذارد.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه با ۳ هزار محیط‌بان امکان حفاظت از منابع زیست‌محیطی وجود نداشته و ۸۰ میلیون ایرانی باید محیط‌بان باشند، بیان کرد: مقام معظم رهبری دغدغه فراوانی نسبت به محیط‌زیست دارند که بنده با توجه به شرایط موجود سرباز خوبی برای ایشان در بحث محیط‌زیست نیستیم.

وی به کنوانسیون پاریس اشاره و بیان داشت: بنا بر کنوانسیون پاریس در سال ۱۴۰۹ باید ۷۲ میلیون تن کاهش تولید کربن داشته باشیم در حالی که رهبر معظم انقلاب تأکیددارند در آن زمان بیش از ۷۲۰ میلیون تن کربن یعنی ۱۰ برابر میزان مطرح‌شده باید کاهش در تولید کربن داشته باشیم.

کلانتری در ادامه با بیان اینکه امروز ایران اولین قربانی جهانی در مقابل تغییر اقلیم است، اظهار داشت: جامعه جهانی خود را موظف کرده که ۲۰ درصد از آب‌های تجدید پذیر استفاده کنید تا محیط‌زیست امن باشد که این میزان در کشورهای خشک با پذیرش ریسک ۴۰ درصد است اما در ایران سال گذشته با وجود ۷۷ میلیارد مترمکعب آب تجدید پذیرموجود، شاهد استفاده از ۹۵ میلیارد مترمکعب بودیم که این یعنی از ۱۲۲ درصد آب‌های تجدید پذیر استفاده کرده‌ایم.

رئیس سازمان محیط‌زیست گفت: ما اصلاح ساختار زیربنایی در حوزه محیط‌زیست نیاز داریم چراکه سیاست‌های کلان ما را ۳ هزار محیط‌بان نمی‌توانند تصویب و اجرا کنند.

وی خاطرنشان کرد: باید این فرهنگ را در کشور ایجاد کنیم که اگر محیط‌زیست سالم می‌خواهیم باید آن را در قوانین مادر ببینیم.

کلانتری گفت: سال گذشته با وجود استفاده از حدود ۱۲۰ درصد از آب‌های تجدید پذیر ۴۰ درصد کالاهای اساسی را از خارج وارد کردیم در حالی که باید ۹۵ درصد کالا را در داخل تولید کنیم.

وی تصریح کرد: با این شرایط باید حدود ۳۶ میلیارد مترمکعب آب دیگر استفاده شود تا بتوان میزان تولید کالاهای اساسی در داخل را به حد استاندارد و برآورد شده رساند.

وی با بیان اینکه بهره‌وری انرژی ما به‌شدت پایین است، خاطرنشان کرد: امروز کشور آلمان ۴۰ درصد انرژی خود را با استفاده از باد تأمین می‌کند.

رئیس سازمان محیط‌زیست تأکید کرد: از انجمن‌های مردم‌نهاد می‌خواهیم یک مقدار از محیط‌زیست فراتر آمده و به محیط طبیعی ورد پیدا کنند چراکه بدون کمک مردم نمی‌توانیم کاری انجام دهیم.

وی با بیان اینکه نباید همه‌چیز را امنیتی کرد، گفت: نباید مسائلی مانند آب را امنیتی کنیم و باید به مردم توضیح دهیم که چقدر آب مصرف می‌شود و چقدر باید مصرف کنیم.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه قوانین موجود با هم در تضاد هستند، عنوان کرد: نباید به هر قسمت هر کالاهای با هر مصرف کالایی که می‌خواهیم تولید کنیم چنانکه رهبر معظم انقلاب بر حفظ محیط زیست تأکید ویژه دارند.

وی یادآور شد: با توجه به آلودگی موجود در تیر ماه تهران باید ۶ تا ۷ روز تعطیل می‌شد.

کلانتری تأکید کرد: برای سیاست‌گذاری‌های زیست‌محیطی باید اصلاح ساختار داشته باشیم.

وی عنوان کرد: وقتی مقام معظم رهبری را می‌بینم خجالت می‌کشم چراکه ما با برنامه‌ها و آرزوهای ایشان در بحث محیط‌زیست فاصله بسیار زیادی داریم.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما امانت‌داران خوبی برای نسل بعد نیستیم، اظهار کرد: مگر توسعه پایدار چه بدی به ما کرده که باید آن را زیر پا بگذاریم.

وی خاطرنشان کرد: زمانی در استان فارس عمق چاه‌ها ۴۰ متر بود اما الآن در جنوب فارس ۳۵۰ متر و در شمال این استان بالای۲۰۰ متر است.

کلانتری گفت: تا زمانی که محیط‌زیست را عمومی نکردیم شرایط بهتر از این نخواهد شد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به وارک نیوز است کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز است.