ساعت: ۱۶:۴۴ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۰۵/۹ شناسه خبر: 5035

طرح توسعه فرودگاه خرم‌آباد با هزینه ۵۲ میلیارد تومان انجام شد ولی این روزها شایعات زیادی در مورد علت فرود نیامدن هواپیماهای پهن‌پیکر در فرودگاه خرم‌آباد مطرح است.

به گزارش وارک نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، فرودگاه خرم‌آباد با ۷۰ سال قدمت جز اولین فرودگاه‌های ساخته‌شده در کشور و یکی از فرودگاه‌های مجهز به شمار می‌رود ولی در سنوات گذشته شرایط فرود آمدن هواپیماهای پهن‌پیکر در این فرودگاه وجود نداشت.

طرح توسعه فرودگاه خرم‌آباد بااعتبار ۵۲ میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی در سال ۹۲ آغاز شد، این طرح که شامل تطویل و تقویت باند، هم‌سطح سازی و زهکشی سطوح پروازی، بهسازی و توسعه اپرون و ساخت پاویون جدید بود باهدف توسعه حمل‌ونقل هوایی و فرود هواپیماهای پهن‌پیکر و فراهم شدن امکان پرواز حجاج بیت‎الله الحرام در استان انجام شد به‌طوری‌که هوشنگ بازوند استاندار سابق لرستان در آذرماه سال ۹۲ مطرح کرد طرح مطالعاتی توسعه باند، تجهیز فرودگاه و تأمین امکانات موردنیاز در فرودگاه خرم‌آباد در حال انجام است که با اجرایی شدن این عملیات، امکان پرواز هواپیماهای پهن‌پیکر برای برقراری پرواز حجاج و همچنین پروازهای منظم سفر به عتبات عالیات و دیگر مقاصد داخلی غیر از تهران در فرودگاه خرم‎آباد فراهم خواهد شد.

 

توسعه فرودگاه خرم‌آباد برای برقراری پروازهای پهن‌پیکر

وی گفت: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) عملیات اجرایی طرح توسعه و تجهیز فرودگاه خرم‎آباد را به‌عنوان مجری طرح انجام می‌دهد، همچنین در تلاش هستیم هرروز دو پرواز(صبح و عصر) به‌صورت رفت‌وبرگشت در مسیر تهران- خرم‎آباد و بالعکس انجام شود و آمادگی لازم برای افزایش پروازها درزمینهٔ گردشگری و زیارتی به مقاصد مشهد، نجف اشرف و حتی دمشق در فرودگاه خرم‌آباد کاملاً وجود دارد.

با توجه به اینکه فرودگاه خرم‌آباد سال‌ها به حالت نیمه تعطیل بود و طی سه الی چهار سال اخیر با ورود قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) رونقی دوباره گرفت و روزانه پروازها به‌صورت مرتب انجام و همین امر سبب ورود سرمایه‌گذاران به استان شد اما در یک سال اخیر شایعات بسیاری در مورد لغو پروازها، مشکلات باند و ورود هواپیما مطرح ‌شد.

سخنان عجیب استاندار لرستان!

از طرفی باوجود اجرای توسعه‌ فرودگاه ولی بازهم خبری از پرواز هواپیماهای پهن‌پیکر بر فراز لرستان نیست و درحالی‌که مهندسان طرح توسعه فرودگاه اذعان می‌کنند مشکلی برای برقراری پروازهای پهن‌پیکر در فرودگاه خرم‌آباد وجود ندارد ولی استاندار لرستان در سخنانی از نبود امکان پرواز خبر می‌دهد!

سید موسی خادمی استاندار لرستان در رابطه با پروازهای فرودگاه خرم‌آباد اظهار داشت: پرواز ماهان برقرار است، ایران ایر نیز سه روز در هفته پرواز دارد که دچار مشکل شده بود ولی این مشکل برطرف شد و منظم‌تر می‌شود، دلیل اصلی این مشکل در ناوگان ایران ایر است چون هواپیماهایی که دارد پهن‌پیکر یا ای تی آر است و ما قولی که از این ناوگان گرفتیم هفته‌ای یک پرواز با خرید ای تی آر برای خرم‌آباد در نظر گیرد که متأسفانه شبیه‌سازی که برای فرودگاه خرم‌آباد انجام دادند این هواپیما نمی‌تواند در فرودگاه خرم‌آباد فرود بیاید.

 

هواپیمای پهن‌پیکر نمی‌تواند در فرودگاه خرم‌آباد فرود آید

وی افزود: متأسفانه بخش عمده‌ای از امتیازی که در نوسازی ناوگان می‌توانستیم استفاده کنیم به دلیل عدم فرود آمدن هواپیمای ای تی آر در فرودگاه خرم‌آباد از دست ما رفته است و هواپیمای پهن‌پیکر نمی‌تواند در فرودگاه خرم‌آباد نشست‌وبرخاست داشته باشد البته ما مخالفت‌هایی داریم ولی به‌هرحال بحث‌های فنی است چون سلامت مسافران بسیار مهم است.

استاندار لرستان بابیان اینکه تنها هواپیمایی که در ناوگان ایران ایر است و می‌تواند در فرودگاه خرم‌آباد نشست‌وبرخاست داشته باشد فوکر است که این هواپیما نیز با توجه به تحریم‌ها و خراب شدن مشکلات خاص خودش را دارد عنوان کرد: با توجه به اینکه تنها یک هواپیمای فوکر دارند که در مسیر پرواز می‌کند، قول دادند سه پرواز فرودگاه خرم‌آباد را انجام دهند.

پرواز حجاج در لرستان اقتصادی نیست

وی به هزینه‌های انجام‌گرفته در فرودگاه خرم‌آباد اشاره و بیان کرد: بر اساس استدلال مسئولان مربوطه در مورد هواپیماهای پهن‌پیکر پرواز حج امکان این پرواز رفت‌وبرگشت وجود دارد ولی باید ۵۰درصد مسافر کم شود که سبب می‌شود این پرواز اقتصادی نباشد بر همین اساس بلیط باید چند برابر فروخته شود.

با توجه به اینکه بیش از ۵۲ میلیارد تومان برای توسعه فرودگاه خرم‌آباد و فراهم شدن شرایط پروازهای پهن‌پیکر در این فرودگاه هزینه شده است ولی شرکت هواپیمایی ایران ایر انجام پرواز با هواپیمای پهن‌پیکر از فرودگاه خرم‌آباد را به دلیل موانع و کوه‌های اطراف فرودگاه، ارتفاع فرودگاه از سطح دریا و درجه بالای دمای هوا در ماه‌های تیر و مرداد و محدودیت‌های شدید عملیاتی به لحاظ وزن نشست‌وبرخاست هواپیما را دلیل عدم پروازهای پهن‌پیکر در فرودگاه خرم‌آباد می‌داند اما آنچه مهندسان طرح توسعه فرودگاه می‌گویند مشکلی برای پرواز هواپیماهای پهن پیکر در این فرودگاه وجود ندارد بلکه نبود هواپیما است که فرودگاه خرم‌آباد را از بودن پروازهای پهن‌پیکر محروم می‌کند.

 

یکی از مهندسان طرح توسعه فرودگاه خرم‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: کاری که در فرودگاه خرم‌آباد انجام‌شده شاید در کل کشور بی‌نظیر است ولی اینکه عده‌ای یا از روی ناآگاهی و یا کم بودن اطلاعات در مورد پروژه و یا دلایل دیگر این توسعه را نمی‌بینند و به این شکل ناقص به موضوع می‌پردازند جای تعجب است.

وی بابیان اینکه هدف اصلی بحث توسعه فرودگاه خرم‌آباد پرواز حجاج و نشستن هواپیمای پهن‌پیکر بود افزود: خیلی از شرکت‌های هواپیمایی، هواپیما نمی‌فرستادند و شرکت‌ها را دخیل در پروازهای خرم‌آباد نمی‌کردند و علت را طول کم باند فرودگاه خرم‌آباد می‌دانستند و مطرح کردند چون باند قدیمی است قابلیت نشست پروازهای هواپیمای پهن‌پیکر وجود ندارد.

افزایش طول باند فرودگاه خرم‌آباد

مهندس طرح توسعه فرودگاه خرم‌آباد عنوان کرد: به همین دلیل طرح توسعه فرودگاه خرم‌آباد در دستور کار قرار گرفت و این پروژه در دو فاز طراحی شد که طول باند از سه هزار و ۲۰۰ متر به سه هزار و ۶۲۰ متر رسید و عملاً طول باند افزایش پیدا کرد، باند قدیم نیز بهسازی شد و بین سه تا چهار لایه ریزش آسفالت به بهترین کیفیت انجام شد.

وی بیان کرد: تمام نتایج آزمایشگاهی که سازمان هواپیمایی پس از آزمایشاتی که انجام داد و آنچه نیاز طرح بود برای نوع هواپیما و هواپیمای هدف، تأییدیه کسب شد و در کنار این اقدامات انجام‌شده خیلی از زیرساخت‌های دیگر ازلحاظ تأسیسات، روشنایی و سیستم‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی انجام شد ولی نیاز بود که جز بحث طول باند و بهسازی باند قدیم، تجهیزات موردنیاز هم فراهم شود.

 

نبود تجهیزات پروازهای پهن‌پیکر

مهندس طرح توسعه فرودگاه خرم‌آباد تصریح کرد: یکی از مشکلات عمده‌ای که وجود دارد و اینکه چرا هواپیمای پهن‌پیکر نمی‌تواند در فرودگاه خرم‌آباد نشست‌وبرخاست کند مشکل باند و طول باند فرودگاه نیست بلکه مشکل تجهیزات و زیرساخت‌ها است به‌طوری‌که تا الآن هواپیمای معمولی پرواز داشته ولی الآن قرار است که هواپیمای پهن‌پیکر بیاید که باید تجهیزاتی ازجمله پله‌برقی وکپینگ نیاز است بنابراین همه زیرساخت‌ها را باید شرکت هواپیمایی در فرودگاه خرم‌آباد دایر کند که هواپیما قابلیت نشست‌وبرخاست را داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مشکلات نبود هواپیمای پهن‌پیکر است که مهم‌ترین مشکل است حتی شاید زیرساخت‌ها و تجهیزات را نیز بتوان فراهم کرد ولی هواپیما نیست و بهانه می‌آوردند که زیرساخت وجود ندارد و کوه مانع پرواز می‌شود.

هواپیمای پهن‌پیکر به لرستان داده نشد

مهندس طرح توسعه فرودگاه خرم‌آباد گفت: با توجه به هزینه‌ای که شده کار بزرگی صورت گرفته و ۵۰ میلیارد تومانی که هزینه شده به بهترین نحو استفاده‌شده و اگر قرار بود شرکت فرودگاه‌ها خود این کار را انجام دهد شاید تا ۱۰ الی ۲۰ سال دیگر این کار صورت نمی‌گرفت ولی استاندار سابق این ریسک را پذیرفت و از منابع استانی اعتبار این طرح را تأمین کرد.

وی اظهار داشت: از دید مسئولان فرودگاه کار بزرگی انجام‌شده ولی مشکل این است که نمی‌خواهند هواپیما بدهند و شرکت‌های هواپیمایی به هر دلیلی راضی نیستند زیرساخت‌ها را فرودگاه خرم‌آباد مهیا کنند و هواپیمای پهن‌پیکر بفرستند.

 

امکان پرواز حجاج در فرودگاه خرم‌آباد وجود دارد

مهندس طرح توسعه فرودگاه خرم‌آباد بابیان اینکه ازلحاظ طول باند و بهسازی باند قدیم و حتی پارکینگ هواپیما مشکلی نداریم افزود: امکان پرواز حجاج در فرودگاه خرم‌آباد وجود دارد ولی مشکل ندادن هواپیما است؛ شرکت‌هایی هواپیمایی نیز مشکلاتی ازجمله نبود هواپیما یا کهنه بودن آن‌ها مطرح می‌کنند.

وی عنوان کرد: الآن خیلی‌ها سطح انحرافی را به وجود می‌آورند که پولی که برای توسعه فرودگاه هزینه شده از جیب استان بوده که خیلی خوب هزینه نشده و کاری که باید انجام می‌شد به‌خوبی صورت نگرفته، ولی این سخنان را  تکذیب می‌کنم چراکه پولی که هزینه شده خوب و به‌جا هزینه شده و اقدام خوبی صورت گرفته است و مشکل از پهنای باند و مکان فرودگاه نیست.

آمادگی فرودگاه خرم‌آباد برای انجام هر پرواز

غلامرضا بنی‌صدر مدیر فرودگاه خرم‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: فرودگاه برای انجام هر پروازی آماده و پروازها در حال انجام است ولی شرکت ایران ایر بیان کرده هواپیماها ای تی آر هستند که این پروازها برای فرودگاه‌های خاص است و ای تی آر نمی‌تواند در فرودگاه خرم‌آباد نشست‌وبرخاست داشته باشد.

 

وی افزود: ما تخصص ایرلاینی نداریم بلکه تخصص فرودگاهی داریم، ما فرودگاه می‌سازیم و در اختیار  شرکت‌های هواپیمایی می‌گذاریم که تدابیر لازم برای توسعه انجام‌شده است ولی شرکت هواپیمای ایران ایر معتقد است این نوع هواپیما به دلیل یک سری مسائل فنی نمی‌تواند در فرودگاه خرم‌آباد فرود آید.

مدیر فرودگاه خرم‌آباد بابیان اینکه فرودگاه خرم‌آباد آماده انجام هر پرواز است عنوان کرد: فرودگاه برای یک پرواز ساخته نمی‌شود بلکه برای همه پروازها است ولی این شرکت ادعا می‌کند که هواپیمای ملخی به دلیل شرایط ویژه‌ای که منطقه دارد نمی‌تواند فرود آید چراکه ارتفاعات زیاد است و کوه در اطراف وجود دارد.

وی بیان کرد: باید کار کارشناسی صورت گیرد و در سازمان بررسی شود، فرودگاه توسعه‌یافته و حدود دو سال فرودگاه فعال است و انواع مختلف پروازها صورت گرفته ازجمله وی آی پی، هواپیمای رئیس‌جمهور، ام دی و.. به فرودگاه آمده است ولی شرکت ایرلاین معتقد است هواپیمای ملخی شرایط خاصی دارد و موتور جت است که نمی‌تواند در فرودگاه خرم‌آباد پرواز داشته باشد.

گزارش از فاطمه بیرانوند

 

Related Post

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به وارک نیوز است کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز است.