ساعت: ۱۷:۲۷ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۰۴/۲۸ شناسه خبر: 4932
رئیس سازمان میراث فرهنگی:

رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: در صورت تخلیه کامل فلضای پیرامون قلعه، پرونده ثبت جهانی دژ شاپورخواست سال ۹۸ به یونسکو می‌رود.

به گزارش وارک نیوز علی‌اصغر مونسان ظهر امروز در جریان بازدید از مجموعه تاریخی قلعه فلک الافلاک خرم‌آباد در جمع خبرنگاران بیان کرد: از همه مردم دعوت می‌شود تا از مجموعه زیبا و بی‌نظیر قلعه فلک الافلاک دیدن کنند چراکه در این اثر منحصربه‌فرد موزه‌های باستان‌شناسی و مردم‌شناسی خوبی وجود دارد.

وی ادامه داد: خوشبختانه دو میلیارد تومان اعتباری که در سال ۹۶ برای قلعه فلک الافلاک در نظر گرفته شده، این عدد در سال جاری به ۳۵ میلیارد تومان افزایش یافته و می‌توان به اقدامات لازم مرمتی سرعت داده شود و شرایط را برای ساماندهی کلی این اثر تاریخی مهیا کرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری عنوان کرد: همچنین ساختمان‌های جنبی این مجموعه در حال ترمیم و مرمت هستند که راجب کاربری آن‌ها همفکری خواهیم کرد؛ این ساختمان‌ها می‌توانند به فضای اقامتی و یا موزه تبدیل شوند که البته این اقدام باید به صورت کارشناسی شده بررسی شود.

مونسان در ادامه با اشاره به اینکه اگر ساماندهی این بنای تاریخی به صورت کامل انجام شود طرح‌های توسعه‌ای را ادامه خواهیم داد، افزود: شک نداریم که در یک تا دو سال آینده این بنا به یک مجموعه بی‌نظیر برای حوزه میراث فرهنگی کشور تبدیل می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش اشاره‌ای به آخرین وضعیت ساماندهی فضای پیرامون قلعه فلک الافلاک داشت و ادامه داد: ارتش فضای اطراف قلعه را به طور کامل تخلیه کرده و بخش‌های مربوط به سپاه پاسداران باقی‌مانده که آن‌ها نیز همکاری بسیار خوبی دارند و توافقات مناسبی نیز صورت گرفته است؛ به‌هرحال باید مراکز اداری و فرماندهی سپاه در محل جدید احداث شود.

معاون رئیس‌جمهور اظهار داشت: بر اساس توافقات صورت گرفته قرار است سپاه پاسداران  اطراف قلعه را در مهرماه ۹۸ تخلیه کند، اما خواهشمندیم با توجه به مطالبه مردم برای ثبت جهانی قلعه فلک الافلاک و آمادگی میراث فرهنگی برای ثبت این اثر در سال ۹۸ عملیات تخلیه تا پایان ۹۷  انجام شود.

مونسان افزود: آمادگی داریم این مجموعه تاریخی در صورت تحقق اهداف اشاره شده جز سهمیه ۹۸ ثبت جهانی ایران به یونسکو باشد در نتیجه این قول را به مردم لرستان می‌دهیم که اسناد قلعه فلک الافلاک را برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال کنیم.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به وارک نیوز است کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز است.