ساعت: ۲۰:۲۸ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۰۲/۲۰ شناسه خبر: 4625
اجرای سنت حسنه خون صلح در سپیددشت خرم‌آباد:

با اجرای سنت حسنه خون‌ صلح و در اقدامی خداپسندانه و نیک، در منطقه سپیددشت خانواده و اولیای دم از خون قاتل گذشتند.

به گزارش وارک نیوز خون‌ صلح از دیرباز یکی از رسوم زیبای مردمان زاگرس‌نشین است که نمود آن در لرستان بیشتر بوده، به طوری که در این آئین منبعث از مکتب مترقی اسلام می‌توان نمود زیبای گذشت و فداکاری را دید.

طی این آئین، خانواده مقتول در اقدامی خداپسندانه از قصاص قاتل و خون آن می‌گذرند، این در حالی است که فرهنگ گذشت و بخشش ریشه در اعتقادات مذهبی مردم داشته و از سجایای اخلاقی مردم لرستان است.

در سال ۹۰ دو خانواده شاهدی و فلاح در شهر سپیددشت از توابع شهرستان خرم‌آباد بر سر مسائل شخصی با هم درگیر می‌شوند و این درگیری و نزاع منتج به قتل یک نفر از خانواده شاهدی با سلاح گرم می‌شود.

قاتل هم‌اکنون در زندان به سر می‌برد و به شدت از عمل انجام شده نادم و پشیمان است.

حال با تلاش مسئولان و معتمدمان محلی شاهد پایان چند سال دشمنی، کینه و نزاع بین دو طایفه در بخش پاپی از توابع خرم‌آباد هستیم.

این از خود گذشتگی ریشه در فرهنگ اصیل مردمان لر دارد، با گذشت از قصاص قاتل آرامش و امنیت به دو خانواده بازگشت.

سرپرست دادگاه عمومی سپیددشت و بخش پاپی با بیان این‌که با به جریان افتادن پرونده در دستگاه قضایی حکم قصاص قاتل صادر شد، گفت: با تلاش‌های مجموعه دادگستری، ریش‌سفیدان محل، معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان، شورای حل اختلاف استان و بخش پاپی، عوامل انتظامی و سپاه از سال ۹۴ تاکنون، خانواده مقتول، قاتل را بدون دریافت هیچ‌گونه وجه و چشم‌داشتی و بدون قید و شرطی بخشیده و از اجرای حکم قصاص صرف‌نظر کردند.

وی با اشاره به این‌که با همت گروه‌های ذکر شده یک نفر از پای چوبه اعدام برگشته است، گفت: امیدواریم سرنوشت این شخص برای دیگران درس عبرت شود تا شاهد این‌گونه حوادث نباشیم./فارس

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به وارک نیوز است کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز است.