ساعت: ۱۹:۴۹ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۰۱/۲۲ شناسه خبر: 4299
رایزن بازرگانی ایران و روسیه مطرح کرد

رایزن بازرگانی ایران و روسیه گفت:صادرات به روسیه ۳۰درصد افزایش یافت.

به گزارش وارک نیوز فرهاد پرند رایزن بازرگانی ایران و روسیه در نشست توسعه همکاری‎های اقتصادی لرستان و روسیه با بیان اینکه عمده صادرات به روسیه مربوط به مواد غذایی و محصولات کشاورزی است، اظهار کرد: ۲۷۳ میلیون دلار از سهم ایران در صادرات به روسیه مربوط به همین محصولات است. سیمان، فلز و مواد معدنی نیز به این کشور صادر می‎شود که البته حجم آنها کم است.

وی افزود: واردات ایران از روسیه به یک میلیارد و ۳۰ میلیون دلار کاهش یافته  و نسبت تراز تجاری صادرات و واردات این دو کشور در سال‎های گذشته یک به ۱۰ بوده که در سال ۲۰۱۷ به یک به سه رسیده است.

پرند با اشاره به اینکه سال ۲۰۱۷ واردات روسیه ۲۳۰ میلیارد دلار بوده، تصریح کرد: روسیه بیشترین واردات را از کشورهای هلند، چین، آلمان و ترکیه داشته است. مسکو ظرفیت‎های بسیاری برای واردات دارد به طوریکه ۴۳ درصد واردات روسیه را به خود اختصاص داده است.

رایزن بازرگانی ایران و روسیه خاطر نشان کرد: عمده صادرات روسیه محصولات نفتی و گازی به کشورهایی چون آلمان، چین،  فرانسه، ایتالیا و بلاروس است.

وی با بیان اینکه جای ایران میان کشورهای صادر کننده به مسکو بسیار خالی است، خاطر نشان کرد: براساس آمار گمرک روسیه، میزان صادرات ایران به روسیه در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۶، ۳۰ درصد افزایش یافته و از ۳۰۳ به ۳۹۲ میلیون دلار رسیده است.

پرند گفت: واردات ماهی به روسیه در سال ۲۰۱۷ حدود ۱٫۵ میلیارد دلار بوده که سهم ایران از این میزان واردات تنها دو درصد است.

رایزن بازرگانی ایران و روسیه تاکید کرد: با توجه به توانمندی‎های لرستان در حوزه شیلات، این استان می‎تواند بازار مناسبی در روسیه داشته باشد.

وی اظهار کرد: روسیه ۸۵ واحد فدرالی و ۴۶ استان دارد که باید از این ظرفیت به خوبی استفاده شود.

Related Post

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به وارک نیوز است کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز است.