ساعت: ۲۲:۵۰ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۰۱/۱۶ شناسه خبر: 4210
مدیرکل منابع طبیعی لرستان خبر داد

مدیرکل منابع طبیعی لرستان از شیوع آفتِ برگ خوار بلوط در بیش از ۵۰ هزار هکتار از جنگل‌های این استان خبر داد.

به گزارش وارک نیوز شیرزاد نجفی شامگاه پنجشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه میزبان اصلی این آفت درختان بلوط است، اظهار کرد: این آفت جوانه خوار بلوط از اواخر اسفند تا نیمه دوم اردیبهشت به فعالیت خود ادامه می‌دهد و موجب از بین رفتن برگ‌ها، جوانه‌ها و خشک شدن درختان بلوط می‌شود.

وی با بیان اینکه آفت جوانه خوار بلوط از درختان جنگلی دیگری همچون زالزالک، بنه و گلابی وحشی نیز تغذیه می‌کند خاطرنشان کرد: با توجه به پراکندگی جنگل‌های بلوط، این آفت نیز در سطح جنگل‌های استان پراکنده شده است.

شیرزاد نجفی در ادامه تصریح کرد: مناطق سپیددشت، چم‌چیت، بیشه، شول‌آباد و دادآباد، بیشترین نقاط آلوده‌ای‌ هستند که دچار شیوع این آفت شده‌اند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان عامل اصلی شیوع این آفت را تغییر اقلیم، گرم شدن هوا، ریزگردها و کمبود بارش‌ها دانست و افزود: تنها راه و بهترین روش مبارزه با این آفت، استفاده از سموم حشره‌کش بیولوژیک BT.H است که هیچ‌گونه اثر منفی بر روی انسان و محیط‌زیست ندارد.

نجفی شیوع آفت برگ‌خوار بلوط در بیش از پنجاه‌هزار هکتار از جنگل‌های لرستان را یک چالش خطرناک دانست و یادآور شد: طبق محاسبات انجام شده، برای مبارزه بیولوژیکی، یک‌ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی با اشاره به اینکه کمبود اعتبارات و شیب بالای اراضی جنگلی، امکان مبارزه بیولوژیکی و سم‌پاشی را غیرممکن کرده است بیان کرد: سم‌پاشی بایستی با هواپیماهای سم‌پاش صورت گیرد که آنهم به دلایل توپوگرافی منطقه کاری دشوار و هزینه بر است.

گفتنی است که استان لرستان دارای یک میلیون و دویست و هفده هزار هکتار جنگل است که در کشور، رتبه دوم را از نظر سرانه جنگل به خود اختصاص داده است.

 

Related Post

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به وارک نیوز است کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز است.