ساعت: ۰۰:۲۴ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۱۲/۸ شناسه خبر: 3646

آئین‌ها و سنت‌های لرستان در آیینه هنر

به گزارش وارک نیوز دوشنبه هفتم اسفندماه سالن شهید آوینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی موج می زند از فرهنگ دوستانی که مشتاقانه آمده بودند تا شاهد هیجدمین همایش استانی کانون آئینی سنتی لرستان باشند.

 

برنامه پس از  تلاوت آیاتی چند از کلام نورانی وحی و اجرای سرود پر افتخار جمهوری اسلامی ایران با اجرای دو هنرمند نام آشنای لرستان رامین صادقی و آتوسا رحمتی رسما آغاز می شود.

 

آقا سید موسوی هنرمند و مرشد چهره دست لرستان با ضرب زورخانه ای اش در همان ابتدای برنامه  آئین مهرورزی و وطن  دوستی را با کلامی شیرین بیان می کند.

 

خانم دکتر ابراهیمی از اعضای هئیت مدیره کانون آئینی سنتی لرستان برای خیر مقدم به پشت تریبون دعوت می شود.

 

فرهنگ فصل مشترک ملت هاست این کلام آغازین دکتر حمید رضا  حنان مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان است که با این کلید واژه ورود به جایگاه فرهنگ و هنر می کند و این موضوع را مهمترین عنصر در پیوند ملت ها با زبان؛ گویش و فرهنگ های متفاوت می داند.

 

اخوان مریدی از دلفان آمده بودند تا هنر موسیقی شمال غرب لرستان را با دهل و سرنا نوازی خود به رخ بکشند و ما را پیوند بزنند به تنبور نوازی سید ضیا حسینی از کوهدشت که با نغمه تنبورش از گنبد و گردون گفت و ما را در دایره مینا رها کرد.

 

سید مصطفی سعیدی تنها بازمانده شاهنامه خوانان کهن ایرانی با صدای صاف و زلالش بار دیگر ما را با قهرمانان قصه شاهنامه همسفر کرد  و تا عمق فرهنگ و هنر اصیل  ایرانی  همنفس کند.

 

گروه موسیقی مهر سلسله با خوانندگی بهرام حسنوند و هم نوایی سرنا و دهل با اجرایی زیبا  ما را برد تا با اجرایی دیگر شاهد هنر نمایی مردانی از دورود باشیم که آمده بودند تا پیوند بزنند ما را به فرهنگ آیین ها و سنت های آن دیار با اجرایی برنامه گا گریو در سوک بزرگان ایل بختیاری  با هنر نمایی سید سعید و سید سجاد موسوی.

 

گروه هیله کوه از الیگودرز آمده بودند تا با اجرای برنامه لیلانه  ما را با آئین سور و سوک آن دیار بیشتر آشنا کنند.

 

پریسا سیمین مهر شاهنامه خوان زنی که از بروجرد آمده بود تا از آئین جوانمردی پهلوانان ایرانی بگوید که ما ایرانیان در هیچ برهه تاریخی آغازگر جنگ نبوده ایم.

 

سید شهرام موحد از دلفان آمده بود تا با صدای تنبورش ما را به ملکوت ببرد و چه زیبا خواند.

 

بخش دیگر برنامه قرائت بیانیه هجدهمین همایش استانی کانون آئینی سنتی لرستان بود که با اجرایی پر کشش و هنرمندانه دکترسید سیامک موسوی  به نمایش گذاشته شد.

 

از دو کتاب امین ماسوری و بهزاد پاکدل که با موضوع فرهنگ و آیین  لرستان نوشته شده بود رونمایی شد.

 

استاد یزدان احمدی از  پیشکسوتان لرستانی که برای اهدا جوایز او را به روی سن دعوت کرده بودند با توجه به شرایط  سخت بیماری اش برای چند لحظه ای با هم نوایی سرنا  دهل دستمال رنگی را به رقص در آورد تا نشان دهد موسیقی در خون مردم این دیار جریان دارد و کودک و پیر نمی شناسد.

 

آخرین بخش برنامه اجرای موسیقی توسط خواننده خرم آبادی میلاد بیرانوند بود که هم در انتخاب لباس و هم نوع ساز تلفیقی از هنر سنتی و مدرن را به نمایش گذاشت.

 

در اجرای برنامه های فرهنگی و هنری ارشاد به نوعی می توان شیرزاد بسطامی و فرید رحمتی دو معاون جوان این اداره کل که یکی شاعر و نویسنده و دیگری موسیقی دان می باشد نیروی محرکه این برنامه ها در کنار حمیدرضا حنان مدیر این مجموعه بر شمرد.

 

نباید زحمات بهزاد پاکدل هنرمند بی حاشیه لرستان و مدیر کانون آئینی سنتی لرستان را در برنامه‌ریزی و اجرایی بدون حاشیه این برنامه نادیده گرفت.

عبدالرضاشهبازی

 

Related Post

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به وارک نیوز است کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز است.