ساعت: ۱۱:۳۰ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۷/۱۶ شناسه خبر: 2943

متأسفانه با وجود اینکه مدت‌زمان زیادی از آغاز عملیات اجرای زیرگذر بهارستان می‌گذرد، اما همچنان شاهد پیشرفت اندک این طرح بوده و شهرداری توان مالی لازم را برای تکمیل آن نداشته و باید استانداری وارد عمل شود.

به گزارش وارک نیوز عملیات اجرایی پروژه زیرگذر بلوار بهارستان شهر خرم‌آباد از حدود ۲ سال پیش با هدف روان‌سازی ترافیکی و کمک به بهبود وضعیت رفت‌وآمد در شهر خرم‌آباد کلید خورد.

 

 در همان روزها نیز قرار بر این بود که این پروژه در مدت‌زمان معینی تکمیل و به بهره داری برسد، با این وجود در همان ابتدا نیز برخی از کارشناسان بر این عقیده بودند که با توجه به چالش‌های مالی شهرداری احداث این پروژه نمی‌تواند کمکی به شهر خرم‌آباد کند و مطمئناً باعث مقروض شدن بیشتر شهرداری خرم‌آباد می‌شود.

 

 با این وجود در همان ابتدا مجموعه استانداری لرستان اعلام کرد که ۳۰ درصد از اعتبارات مورد نیاز این پروژه را از روش‌های مختلفی تأمین خواهد کرد.

 

 شاید این موضوع یکی از مهم‌ترین دلایلی بود که اعضای سابق شورای شهر احداث این زیرگذر را به تصویب رساندند.

 

به هر حال مدتی پس از تصویب طرح کلی احداث ۴ زیرگذر و تقاطع غیر هم‌سطح در شورای شهر به دلایل مختلفی مجموعه استانداری اعلام کرد که از نظر قانونی نمی‌تواند به‌صورت مستقیم ۳۰ درصد از اعتبارات مورد نیاز این طرح‌ها را تأمین کند و به‌صورت غیرمستقیم در این امر شرکت خواهد کرد.

 

همین موضوع را باید سرآغاز بلاتکلیفی پروژه مهمی همچون زیرگذر بهارستان دانست، چرا که قرارگاه خاتم‌الانبیاء فعالیت خود را آغاز کرده بود و مطمئناً باید بتوان مجموعه شهرداری به تعهداتش در مقابل پیمانکار عمل می‌کرد.

 

متأسفانه اکنون مدت‌زمان زیادی از آغاز عملیات اجرایی زیرگذر بهارستان می‌گذرد و شاهد پیشرفت لاک‌پشتی این طرح هستیم.

 

 در هفته‌های آینده مطمئناً شاهد وقوع بارش‌ها در سطح شهر خرم‌آباد خواهیم بود، متأسفانه شرایط نامطلوب زیرگذر بهارستان باعث بروز مشکلات متعددی برای عبور و مرور شهروندان خرم‌آبادی و مسافران خواهد شد و مطمئناً شاهد آب‌گرفتگی معابر در این منطقه خواهیم بود.

 

 حال باید راهکار مسئولان برای تعیین و تکلیف کردن این پروژه چیست، به نظر می‌رسد که مجموعه استانداری لرستان باید در این زمینه وارد عمل شده و کمک‌های بیش‌تری را انجام دهد.

 

از سوی دیگر شهرداری خرم‌آباد نیز به عنوان متولی کار با وجود تمامی کوتاهی‌هایش در اجرای این طرح باید با برنامه‌ریزی اصولی شرایط را برای کنترل وضعیت ترافیکی منطقه در کوتاه‌مدت مهیا کرده تا بتوان در مدت‌زمان معینی این طرح را به بهره‌برداری رساند.

 

زیرگذر بهارستان را باید یکی از ناموفق‌ترین طرح‌های عمرانی اجرا شده در خرم‌آباد دانست، باید شرایط کنونی این پروژه درس عبرتی برای مسئولان استان باشد تا بدون برنامه‌ریزی اقدام به اجرای طرح‌ها نکنند.

 

مطمئناً اگر از هر شهروند خرم‌آبادی پرسید که آیا نیاز اصلی خرم‌آباد ایجاد تقاطع‌های غیر هم‌سطح و زیرگذرهایی همچون بهارستان است، پاسخ منفی خواهد داد.

 

گلایه شهروندان از بلاتکلیفی زیرگذر بهارستان

 در همین زمینه یکی از شهروندان خرم‌آبادی در گفت‌وگو با فارس، بیان می‌کند: متأسفانه اکنون حدود دو سال است که عملیات اجرایی زیرگذر بهارستان آغاز شده و مردم به دلیل روند بسیار کند اجرای پروژه با مشکلات زیادی روبرو هستند.

 

میلاد امیدی عنوان می‌کند: پارسال در هنگام بارندگی‌ها زیرگذر بهارستان به یک استخر عظیم تبدیل شده و امسال نیز همچنان همان چالش‌ها وجود دارد، چرا پروژه‌ای که باید در مدت‌زمان معین تکمیل و به بهره‌برداری برسد بلاتکلیف باشد.

 

وی ادامه می‌دهد: بلوار بهارستان قبل از اجرای این طرح از نظر ترافیکی با کمترین مشکلات روبرو بود، اما اکنون در شرایط عادی عبور و مرور در این منطقه به سختی صورت می‌گیرد.

 

این شهروند خرم‌آبادی بیان می‌کند: به هر حال با تمامی حرف‌وحدیث‌ها این طرح آغاز شده و باید مسئولان شرایط را برای تکمیل و بهره‌برداری آن در مدت‌زمان معینی مهیا کنند.

 

یکی دیگر از شهروندان خرم‌آبادی نیز در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به اینکه تکمیل زیرگذر بهارستان به عنوان یکی از مطالبات به حق مردم خرم‌آباد است، اظهار می‌کند: با توجه به وضعیت مبهم زیرگذر بلوار بهارستان از مدیریت ارشد استان انتظار می‌رود که وارد عمل شده و این طرح را تعیین و تکلیف کند.

 

تکمیل زیرگذر بهارستان مطالبه اصلی شهروندان خرم‌آبادی

مهرداد حسنی بیان می‌کند: بلوار بهارستان دقیقاً در ورودی شهر خرم‌آباد قرار داشته و روزانه شاهد عبور و مرور تعداد زیادی از وسایل نقلیه از این منطقه هستیم، به همین دلیل در شان مردم خرم‌آباد نیست که ورودی شهرشان در چنین شرایط نامطلوبی قرار داشته باشد.

 

لزوم پرداخت ۳۰ درصد سهم استانداری برای تکمیل زیرگذر بهارستان

در همین زمینه یکی از اعضای شورای اسلامی شهر خرم‌آباد، در گفت‌وگو با فارس بیان می‌کند: تاکنون هزینه‌های زیادی برای احداث پروژه زیرگذر بلوار بهارستان صورت گرفته و نمی‌توان نسبت به این طرح بی‌تفاوت بود.

 

رستم کوشکی ادامه می‌دهد: البته در هفته‌های گذشته جلسات مکرری برای برطرف شدن موانع و مشکلات این طرح برگزار شده و بر اساس تصمیمات اتخاذ شده قرار بر این است تا سرعت اجرای این طرح افزایش یابد.

 

وی در ادامه با اشاره به لزوم حمایت مالی استانداری از این پروژه، عنوان می‌کند: به هر حال در همان ابتدا قرار بر این بوده که ۳۰ درصد از اعتبارات مورد نیاز این طرح توسط استانداری لرستان تأمین شود.

 

این عضو شورای شهر خرم‌آباد اظهار می‌کند: به همین دلیل انتظار می‌رود که مدیریت ارشد استان در این زمینه وارد عمل شده تا بتوان شرایط را برای تأمین اعتبارات این طرح مهیا کرد.

 

کوشکی ادامه می‌دهد: با توجه به نزدیکی به فصل پاییز و وقوع بارش‌ها با رایزنی‌های صورت گرفته با مجموعه شهرداری قرار بر این است تصمیمات کوتاه‌مدتی اتخاذ شود تا عبور و مرو مردم با مشکلات کمتری روبرو باشد.

 

نبود منابع مالی شهرداری

وی در ادامه با اشاره به اینکه نبود منابع مالی مشکل اساسی پروژه زیرگذر بهارستان است، می‌افزاید: متأسفانه بودجه شهرداری خرم‌آباد بسیار پایین بوده و کفاف هزینه‌های جاری را نمی‌دهند، به همین دلیل به نظر می‌رسد راهکار اساسی برای این پروژه حمایت مالی استانداری و پرداخت ۳۰ درصد حق السهم شان باشد.

 

این مسئول عنوان می‌کند: در همان ابتدا نیز به عنوان یکی از اعضای شورای شهر سابق بر این عقیده بودم که به جای اجرای طرح زیرگذر بلوار بهارستان باید به دنبال تکمیل ساحلی تا فرودگاه خرم‌آباد باشیم، چرا که علاوه بر داشتن صرفه اقتصادی از نظر اجتماعی و ترافیکی بسیار باصرفه‌تر بود.

 

عضو شورای شهر خرم‌آباد با اشاره به عدم پرداخت مطالبات پیمانکار پروژه زیرگذر بلوار بهارستان، می‌گوید: تاکنون شهرداری مبلی به پیمانکار پرداخت نکرده و باید بتوان با تأمین منابع مالی از روش‌های مختلف شرایط را برای تکمیل این طرح مهیا کرد.

 

بدهی ۲۵۰ میلیارد تومانی شهرداری خرم‌آبادی

در همین راستا شهردار خرم‌آباد نیز در گفت‌وگو با فارس، بیان می‌کند: متأسفانه اکنون شهرداری خرم‌آباد با کمبود منابع مالی مواج بوده، به نحوی که در مجموع ۱۳۰ میلیارد تومان از بودجه شهرداری تحقق یافته است.

 

وحید رشیدی ادامه می‌دهد: از سوی دیگر اکنون شهرداری خرم‌آباد دارای ۲۵۰ میلیارد تومان بدهی ثبت شده است.

 

 وی عنوان می‌کند: به همین دلیل اکنون شرایط برای تکمیل پروژه‌ها سخت شده و باید گفت که مشکل مالی دلیل اصلی اغلب پروژه‌های در دست اجرای شهر خرم‌آباد است.

 

این مسئول می‌افزاید: با این وجود پروژه‌هایی که در حال احداث هستند باید تکمیل شده و به بهره‌برداری برسند و به دنبال تأمین منابع مالی مورد نیاز آن‌ها از روش‌های مختلف هستیم.

 

پیشرفت ۳۰ درصدی زیرگذر بهارستان

شهردار خرم‌آباد در ادامه با اشاره به پیشرفت فیزیکی کمتر از ۳۰ درصد زیرگذر بلوار بهارستان، می‌گوید: زیرگذر بلوار بهارستان اکنون دارای پیشرفت فیزیکی کمتر از ۳۰ درصد بوده و برای تکمیل آن در حالت عادی به ۶۲ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

 

رشیدی ادامه می‌دهد: تا قبل از تحویل مجموعه شهرداری توسط ما شهرداری هیچ‌گونه پرداختی به پیمانکار طرح نداشته است.

 

وی در ادامه با اشاره به لزوم حمایت مالی مجموعه استانداری لرستان، می‌گوید: بر اساس تفاهم‌نامه مکتوب و شفاهی که قبل از آغاز پروژه میان شهرداری و مجموعه استانداری منعقد ده قرار بر این بود که ۳۰ درصد از اعتبارات مورد نیاز طرح توسط استانداری لرستان تأمین شود.

 

نبود منابع مالی چالش اساسی شهرداری برای تکمیل پروژه‌های در دست احداث

 

این مسئول می‌افزاید: از سوی دیگر ۷۰ درصد از منابع طرح نیز باید از محل فروش املاک و مستغلات شهرداری تأمین می‌شد که اکنون شهرداری املاک چندانی برای تهاتر ندارد.

 

شهردار خرم‌آباد عنوان می‌کند: شهرداری بخش عمده‌ای از املاکش را برای احداث پارک شاپوری تهاتر کرده و به همین دلیل انتظار داریم که مجموعه استانداری برای تکمیل زیرگذر بهارستان وارد عمل شده و ۳۰ درصد از اعتبارات را تأمین کند.

 

تلاش برای کاهش مشکلات بلوار بهارستان در فصل بارندگی

رشیدی در ادامه با اشاره به برنامه‌های شهرداری برای مقابله با آب‌گرفتگی بلوار بهارستان، می‌گوید: اکنون دفع آب‌های سطحی شهر خرم‌آباد به اعتبارات زیادی نیازمند است، به عنوان نمونه بر اساس برآوردهای اولیه برای اجرای طرح دفع آب‌های سطحی از زیرگذر بهارستان تا پل ماسور به ۳۰ میلیارد تومان اعتبار نیازمند هستیم.

 

وی عنوان می‌کند: با این وجود برای اینکه در فصل بارندگی در این منطقه مشکلات کمتری وجود داشته باشد مطمئناً اقداماتی در دستور کار قرار خواهد گفت.

 

این مسئول می‌افزاید: از سوی دیگر طرح دفع آب‌های سطحی منطقه گلدشت توسط مشاور طرح و همچنین مشاور شهرداری در دست بررسی است تا بتوان این مشکل را به‌صورت کامل برطرف کرد./فارس

 

 

گزارش از علی عبداله زاده

Related Post

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به وارک نیوز است کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز است.