ساعت: ۱۰:۰۸ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۵/۲۱ شناسه خبر: 2676

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان از پرداخت مرحله اول خسارت پلنگ به دامداران خسارت دیده با پیگیریها و تلاش اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان توسط بیمه ” ما” در این استان خبر داد.

به گزارش وارک نیوز ظهر امروز در این جلسه که با حضور دامداران خسارت دیده ناشی از حمله پلنگ در سالن جلسات اداره کل حفاظت محیط زیست استان برگزار شد، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان ضمن ابراز خرسندی از جبران بخشی از خسارت وارده به دامداران، این نوع حمایت ها را در جهت حفظ گونه پلنگ که از گونه های در خطر انقراض است، مفید و موثر دانست و عنوان نمود پس از مذاکرات سازمان حفاظت محیط زیست با بیمه “ما” در خصوص تعارضات این گونه با دامدارن تعاملاتی در قالب یک تفاهم نامه مبنی بر پرداخت بخشی از خسارت ناشی از حمله پلنگ به دامداران منعقد گردید که که نقش عمده ای در کاهش تلفات این گونه داشته است.
مدیرکل محیط زیست لرستان ضمن قدردانی از افراد خسارت دیده عنوان نمودند: عمل این افراد که علی رغم وارد آمدن خسارت به دامهایشان، در حفظ این گونه ارزشمند کوشیده اند، باید بعنوان یک الگو در سطح جوامع محلی ترویج گردد.

 

 

 

وی  همچنین اقدامات حفاظتی مطلوب مانند احداث دیده بانی و پاسگاه محیط بانی در ارتفاعات و برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی حفاظت از حیات وحش بر ای جوامع محلی و نیز تلاش و جدیت محیط بانان را در حفاظت از این گونه در خطر انقراض موثر دانست و تصریح نمود که با همراهی و همکاری جوامع محلی در حفاظت از پلنگ، جمعیت این گونه در استان در حال افزایش است.

 

 

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان افزود: با توجه به اینکه پلنگ از گونه های چتر محسوب می شود، وجود این گونه ارزشمند نشان دهنده جمعیت مناسب حیواناتی است که زنجیره غذایی آن را تشکیل می دهند.

 

 

 

 

شایان ذکر است در پایان این جلسه مبالغ پرداخت شده توسط بیمه ما به چهار نفر از خسارت دیدگان حمله پلنگ به دامداران به آنها اهداء گردید.

 

 

 

 

پلنگ ایرانی یکی از بزرگترین زیرگونه‌های پلنگ است که بومی غرب آسیا محسوب می شود و در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت(IUCN ) در طبقه جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد. اندازه‌ و رنگ پوشش بدن پلنگ ایرانی در مناطق مختلف و در گستره پراکنش پلنگ در ایران، تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارد. طول بدن پلنگ‌ها بطورکلی به ۱۶۰ و گاهی هم به ۱۸۰ سانتی‌متر می‌رسد و طول دُم آنها ۱۱۰ سانتی‌ متر است. وزن پلنگ ایرانی تا ۹۰ کیلوگرم است و ارتفاع آن تا شانه به ۷۵ سانتی‌متر می‌رسد.

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به وارک نیوز است کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز است.