ساعت: ۱۹:۱۶ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۲/۲۴ شناسه خبر: 1789

پایش و مانیتورینگ زیستگاههای حساس و صعب العبور استان با حضور مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان که منجر به شناسایی شش زیستگاه جدید از گونه اندمیک سمندر لرستانی شد.

به گزارش وارک نیوز استان لرستان با مساحتی معادل ۲۸۳۰۶ کیلومتر مربع در غرب ایران واقع شده است برخی محققین این استان را ” ایران کوچک ” نامیده اند، چرا که تقریبا تمام تیپ های آب و هوایی ایران در این استان یافت می شود. نتیجه این تنوع آب و هوایی، غنای گیاهی و جانوری است و اکثر گونه های کشور در این استان موجودند.

۲/۲ درصد جمعیت و ۱/۷ درصد مساحت کشور را دارد. بلند ترین نقطه آن اشترانکوه با ارتفاع ۴۰۸۰متر از سطح دریا در شرق و پست ترین نقطه با ارتفاع حدود ۳۰۰ متر از سطح دریا در محدوده پلدختر واقع شده است .

 

 

 

بارندگی های متناوب به همراه توپوگرافی کوهستانی و آب و هوای مناسب باعث شده که یکی از متنوع ترین زیست بومهای گیاهی در استان شکل گرفته، و از لحاظ اقتصادی در خور اهمیت است.

 

 

در اجرای قانون شکار و صید و قانون حفاظت و بهسازی از محیط زیست موضوع حفاظت از زیستگاه‌ها و مناطق طبیعی جزء وظایف اصلی سازمان محسوب می‌‌گردد.

 

 

این مناطق که بر طبق تقسیم‌بندی شامل پارک‌های ملی، ‌اثر طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده می‌باشد، که حفاظت، احیا و نحوه بهره‌برداری از آنها دارای اهمیت ویژه‌ای می‌باشد. بر این اساس سازمان محیط زیست کشور وبه تبع آن محیط زیست استان لرستان  همواره تلاش می کند تا با جلوگیری از تخریب و هدر رفت منابع طبیعی و حیات وحش، نمونه هایی از این مواهب الهی را به شکل طبیعی و بکر جهت استفاده های مختلف  و نسل های آتی تحت حفاظت و حمایت خود قرار دهد  به نحوی که تا کنون توانسته ۶/۲۷ % از کل  مساحت استان  را تحت عناوین اثر طبیعی ملی (غار ماهی کو ر) ، پناهگاه حیات وحش سفیدکوه ازنا-دورود و سمندرلرستانی ۱۱(وژن آب بخش پاپی )، مناطق حفاظت شده (اشترانکوه و سفید کوه خرم آباد) ثبت و با توجه به ضوابط قانونی به صورت مستقیم مدیریت نماید،

 

در راستای مدیریت و حفاظت از زیستگاههای استان جناب اقای مهندس فتحی بیرانوند با تشکیل اکیبی از همکاران ستادی و همچنین محیط بانان خدوم و زحمت کش بخشی از زیستگاههای حساس و صعب العبور استان را پایش نمودند.

 

 

 

در خلال این بازدید ضمن ارائه آموزشهای لازم در خصوص حفاظت از محیط زیست منطقه توسط مدیر کل و کارشناسان به عشایر ، شش زیستگاه جدید از گونه اندمیک سمند لرستانی شناسایی و ثبت شد.

 

خبراز هادی رستمی

Related Post

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به وارک نیوز است کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز است.