ساعت: ۱۴:۰۷ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۱/۱۵ شناسه خبر: 1206
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان:

یس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان گفت: بر اساس نتایج اولیه از سوی مرکز آمار ایران، جمعیت استان لرستان ۱,۷۶۰,۶۴۹ نفر و ۵۰۹,۰۲۵ خانوار است.

 

به گزارش وارک نیوز، علی هادی چگنی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و مدیر اجرای طرح سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ استان در جمع خبرنگاران، با بیان این خبر به زمان اجرای سرشماری در کشور اشاره کرد و افزود: بر اساس قانون از سال ۱۳۹۰ به بعد سرشماری عمومی نفوس و مسکن به‌صورت پنج سال برگزار می‌شود.

 

وی ادامه داد: در نتیجه هشتمین دوره سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ برای نخستین بار به دو شیوه اینترنتی ( ۳ الی ۳۰ مهر) و حضوری بدون کاغذ با استفاده از تبلت(۲۸ مهر تا ۲۸ آبان ماه) در کشور برگزار شد.

 

علی هادی چگنی اظهار داشت: بر اساس اعلام نتایج اولیه از سوی مرکز آمار ایران، جمعیت کشور ۷۹,۹۲۶,۲۷۰ نفر و ۲۴,۱۹۶,۰۳۵ خانوار و جمعیت استان لرستان ۱,۷۶۰,۶۴۹ نفر و ۵۰۹,۰۲۵ خانوار به‌دست‌آمده است.

وی با بیان اینکه متوسط رشد سالیانه جمعیت استان لرستان طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ برابر ۰۷/۰ درصد بوده تصریح کرد: لرستان از این نظر رتبه ۲۹ را در مقایسه با سایر استان‌ها دارد.

 

 

رییس ستاد سرشماری لرستان بیان داشت: در سال ۱۳۹۵ بیشترین رشد جمعیت مربوط به استان‌های خراسان جنوبی و بوشهر به ترتیب با ۰۲/۳ و ۴۱/۲ درصد و کمترین میزان مربوط به استان‌های خراسان شمالی و همدان به ترتیب با ۱۱/۰- و ۲۳/۰- درصد می‌باشد.

 

وی با بیان اینکه نرخ رشد جمعیت کشور در سال ۱۳۹۵ برابر  ۲۴/۱ درصد بوده است خاطرنشان کرد: نسبت جنسیتی کشور در سال ۱۳۹۵ برابر ۱۰۳ نفر مرد در برابر ۱۰۰ زن است.

 

وی تصریح نمود: جمعیت استان در سال ۱۳۹۵ از ۸۹۲,۸۸۹ نفر مرد و ۸۶۷,۷۶۰ نفر زن تشکیل‌شده و به‌ این ترتیب نسبت جنسیتی در استان معادل ۱۰۳ بوده که مشابه متوسط این شاخص در کشور می باشد.

 

مدیر اجرای طرح سرشماری نفوس و مسکن ۱۳۹۵ در ادامه افزود: بالاترین نسبت جنسیتی مربوط به استان‌های بوشهر و یزد به ترتیب با ۱۱۴ و ۱۰۶  و کمترین آن مربوط به استان های گلستان و گیلان به ترتیب با ۱۰۱ و ۱۰۰ می باشد.

 

وی به بعد خانوار در کشور و  لرستان اشاره کرد و ادامه داد: بعد خانوار کشور در سال ۱۳۹۵ معادل ۳/۳ نفر و در استان لرستان به طور متوسط برابر ۵/۳ نفر در هر خانوار می‌باشد.

 

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان لرستان اضافه کرد: تراکم جمعیت در واحد سطح در کشور برابر ۱/۴۹ نفر در کیلومترمربع و تراکم جمعیت استان لرستان با ۲/۶۲ نفر در کیلومترمربع و از این لحاظ در رتبه ۱۴ کشوری قرار دارد.

 

این مسئول اظهار کرد: بیشترین میزان تراکم نسبی مربوط به استان‌های تهران و البرز به ترتیب با ۲/۹۶۹ و ۴/۵۲۹ نفر در کیلومترمربع و کمترین میزان تراکم نسبی مربوط به استان های خراسان جنوبی و سمنان به ترتیب با ۱/۸ و ۲/۷ نفر در کیلومتر مربع بوده است.

 

چگنی در پایان در خصوص نتایج به‌دست‌آمده از میزان با سوادی اشاره نمود و گفت: میزان باسوادی در جمعیت ۶ ساله و بیشتر کشور ۶/۸۷ درصد و این میزان در استان لرستان برابر ۸۳ درصد است که نسبت به میزان باسوادی سال ۱۳۹۰(۴/۸۰ درصد) ۶/۲ درصد افزایش داشته است.

 

 

Related Post

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به وارک نیوز است کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز است.